Bár gyakran kerülik a beszédtémaként, a külső aranyér emberek millióinak valósága szerte a világon. Váratlanul jelenhetnek meg, és jelentős kényelmetlenséget okozhatnak, mind fizikailag, mind érzelmileg.

A kérdés nem csak a fájdalomról szól, hanem arról a zavarról, szégyenről, sőt néha még félelemről is, amelyet akkor érzünk, amikor nem tudjuk pontosan, mi történik velünk.

Sokan nem kérnek segítséget időben, és gyakran alábecsülik a problémát, amíg a tünetek elviselhetetlenné nem válnak.

Ebben a cikkben megvizsgálunk mindent, amit a külső aranyérről tudni kell – mik ezek, miért fordulnak elő, hogyan és mennyi ideig tart a kezelés.

 

 

1. Mik azok a Külső Aranyér?

 

Ellentétben a Belső Aranyérrel, amely mélyebben helyezkedik el a végbélben, és gyakran nem érezhető, a külső aranyér a végbélnyílás körül közvetlenül a bőr alatt alakul ki. Így nem csak láthatóak, hanem tapinthatóak is, ha megérintik vagy mozgatják.

 

Akkor alakulnak ki, amikor a perianális területen lévő kis vénák kitágulnak és megtelnek vérrel, gyakran a megnövekedett nyomás következtében. A bőr ezen a területen gazdag idegvégződésekben, ezért a külső aranyér a legkisebb irritációval is sok kellemetlenséget okozhat.

A külső aranyér mérete nagyon eltérő lehet - néha nagyon kicsik és szinte észrevehetetlenek, máskor pedig nagyok és nagyon duzzadtak. Bizonyos esetekben vérrög (thrombus) képződhet bennük, ami trombózisos külső aranyérként ismert állapothoz vezethet.

 

Fontos hangsúlyozni, hogy a külső aranyér nem mindig egy betegség következménye. Még egészséges embereknél is megjelenhetnek fizikai megterhelés, hirtelen nyomásnövekedés a hasüregben vagy hosszan tartó egy pozícióban állás után.

Gyakran teljesen váratlanul jelennek meg, anélkül, hogy korábbi aranyér-problémák szerepeltek volna.

 

2. Mik a Külső Aranyér okai?

 

A külső aranyér okai sokfélék, és gyakran idővel felhalmozódnak. Általában nincs egyetlen ok, hanem olyan tényezők kombinációja, amelyek fokozatosan gyengítik a vénás falat az anális területen.

 

Íme néhány ok, amelyek elősegítik a külső aranyér megjelenését:

 

1. Genetikai hajlam

 

Ha szüleid vagy más családtagjaid aranyérben szenvedtek, lényegesen nagyobb az esélye annak, hogy aranyér alakul ki. Ennek oka az érfalak veleszületett gyengesége vagy a vénás szövet alacsonyabb rugalmassága.

 

2. Alacsony fizikai aktivitás

 

A mozgásszegény életmód és a mozgáshiány lassítja a vérkeringést, különösen az alsó testben. Ez növeli a nyomást a vénákban, és megteremti a feltételeket a tágulásukhoz, ami hozzájárul a külső aranyér kialakulásához.

A kockázatos foglalkozások közé tartoznak a hosszan tartó állást vagy ülést jelentő foglalkozások – például a sofőrök, az irodai dolgozók és a pénztárosok.

 

3. Hormonális változások és terhesség

 

Hormonális változások és terhesség

 

A terhesség alatt a nők hajlamosabbak az aranyér kialakulására. A progeszteron ellazítja az erek falát, és a növekvő méh további nyomást gyakorol a medence vénás hálózatára.

A terhesség alatt fellépő hormonális változások gyengíthetik a vénák falát, így ki vannak téve a tágulásnak. A szülés során a megerőltetés nyomása és megerőltetése aranyér kialakulását is okozhatja vagy súlyosbíthatja.

 

4. Nem megfelelő étrend

 

Az alacsony rost- és magas feldolgozott, élelmiszer-tartalmú étrend kemény széklethez és székletürítési nehézségekhez vezet. A rostok segítik a széklet lágyítását és megkönnyítik a belekben való áthaladását.

A fűszeres ételek, az alkohol és a koffein túlzott fogyasztása irritálhatja a végbélnyílás nyálkahártyáját és ronthatja az állapotot.

 

5. Stressz és feszültség

 

A krónikus stressz emésztési zavarokhoz vezethet, beleértve a lassú emésztést és a székrekedést. Amikor stresszes vagy, a szervezeted hormonokat bocsát ki, amelyek gyomor-bélrendszeri problémákhoz vezethetnek.

 

6. Hashajtók gyakori használata

 

Paradox módon a hashajtók túlzott és ellenőrizetlen használata bélfüggőséghez és a székletürítés természetes mechanizmusának romlásához vezethet.

Ez viszont növeli a végbélnyílás terhelését, és kedvez a külső aranyér kialakulásának.

 

7. Helytelen testtartás székeléskor

 

Helytelen testtartás székeléskor

 

A modern vécé ülő helyzetben megköveteli a székletürítést, ami az emberi anatómia szempontjából nem a legtermészetesebb. Ez a végbél görbületéhez vezet, ami megnehezíti a székletürítést.

Ez megnöveli a székletürítéshez szükséges erőfeszítést, és ennek következtében megnő a nyomás a végbélnyílás körüli vénákban. Azokban az országokban, ahol a guggoló testtartást alkalmazzák, az aranyér lényegesen ritkábban fordul elő.

 

8. Tartós köhögés vagy tüsszögés

 

A krónikus köhögés, különösen dohányosoknál vagy tüdőbetegségben szenvedőknél, ismételt és hosszan tartó intraabdominális nyomásnövekedést okoz.

Ez közvetlen nyomást gyakorol a végbélnyílás vénás rendszerére, és a vénás falak tágulásához és károsodásához vezethet. Hasonló hatással jár az allergia miatti gyakori, erős tüsszögés.

 

9. Elhízottság

 

A túlsúly, különösen a hasi területen, állandó nyomást gyakorol a kismedencei szervekre és a keringési rendszerre. A nagyfokú elhízásban szenvedőknél a vénás kiáramlás a végbélnyílásból megnehezül.

Ez a vér stagnálásához vezet a vénákban, és feltételeket teremt az aranyér kialakulásához. A probléma még súlyosabb, ha az elhízás ülő életmóddal párosul.

 

10. Túl gyakori vagy hosszan tartó WC-bejárás

 

Vannak, akiknek az a szokásuk, hogy hosszú időt töltenek a WC-n – olvasnak, a telefonjukba néznek, vagy egyszerűen csak pihennek. Ez azonban meghosszabbítja a nyomást a végbélnyíláson és a vénákon ezen a területen.

Az a szokás, hogy szükségtelenül is „erőlködünk”, különösen káros – ez a vénás falak túlnyúlásához vezet, és növeli a külső aranyér kockázatát.

 

11. Nehéz fizikai munka vagy nehéz emelés

 

Nehéz fizikai munka vagy nehéz emelés

 

A teherviselő munka vagy a sport növeli a belső nyomást a hasban. Ha ez gyakran megtörténik és megfelelő technika nélkül, a terhelés átkerül a végbél területére.

Ez a külső aranyér gyakori oka azoknál a férfiaknál, akik rendszeresen látogatnak az edzőterembe, de nem lélegeznek megfelelően, vagy túlterhelik magukat.

 

12. Kiszáradás és alacsony folyadékbevitel

 

Ha nincs elegendő víz a szervezetben, a széklet kemény és száraz lesz. Ez megnehezíti a székletürítést, és nagyobb megerőltetést igényel, ami közvetlenül nyomást gyakorol a végbélnyílás vénáira.

A kiszáradás az erek rugalmasságát is befolyásolja, így érzékenyebbé válik a károsodásra.

 

13. Az életkor előrehaladása

 

Ahogy öregszünk, a test szövetei és erei fokozatosan elveszítik rugalmasságukat. Ez különösen igaz az anális területre.

A perineum izomtónusa is csökken, ami szintén növeli az aranyér kialakulásának kockázatát, különösen, ha más kockázati tényezőkkel, például székrekedéssel és alacsony fizikai aktivitással párosul.

 

3. A Külső Aranyér tünetei

 

A külső aranyér tünetei nagyon változatosak lehetnek – az enyhe kényelmetlenségtől a súlyos fájdalomig, amely megzavarja a normális életritmust.

 

1. Fájdalom és kényelmetlenség

 

A fájdalom a külső aranyér egyik legjellemzőbb tünete. Éles és intenzív lehet, különösen trombózisos aranyér esetén, amikor az aranyér vénában vérrög képződik.

A fájdalom ülve, mozogva vagy székeléskor fokozódhat.

 

Fájdalom és kényelmetlenség

 

2. „Nehézség” vagy feszültség érzése az anális területen

 

Ezt az érzést gyakran idegen testként vagy nyomásként írják le a végbélnyílás körüli területen. A betegek arról számolnak be, hogy úgy érzik, „van ott valami”, még akkor is, ha nem éreznek fájdalmat.

 

3. Enyhe duzzanat vagy csomó, amely érintésre érezhető

 

A külső aranyér gyakran kis csomóknak vagy csomóknak tűnik a bőr alatt. Méretük és puhaságuk eltérő lehet, attól függően, hogy gyulladásról vagy trombózisról van szó.

Általában közvetlenül az anális nyílás mellett helyezkednek el, és erőkifejtéssel vagy üléssel megnagyobbodhatnak.

 

4. Nyálka vagy nedvesség szivárog a végbélnyílásból

 

Ez kevésbé gyakori tünet, de amikor előfordul, állandó nedvesedés vagy "szivárgás" érzetét kelti.

A nyálka irritálhatja a bőrt a területen, és viszketést vagy kiütéseket okozhat. Vannak, akik összetévesztik anális repedéssel vagy fertőzéssel.

 

5. Irritáció mosás vagy szárítás közben

 

A külső aranyér égő vagy éles érzéssel reagálhat az olyan higiéniai szokásokra, mint a mosás vagy WC-papírral való törlés. Még egy törülközővel való gyengéd érintés is fájdalmat okozhat.

 

6. Nehéz ülni vagy fizikai tevékenységet végezni

 

A nagyobb külső aranyérrel rendelkezők gyakran súlyos kényelmetlenséget tapasztalnak ülés közben, különösen kemény felületeken. Problémáik lehetnek a gyaloglás, kerékpározás vagy akár hosszú ideig tartó állás közben is.

 

Nehéz ülni vagy fizikai tevékenységet végezni

 

7. Megváltozott érzés székeléskor

 

Még akkor is, ha nincs fájdalom, a külső aranyérben szenvedők gyakran számolnak be hiányos székletürítésről vagy enyhe fájdalomról.

 

8. Viszketés és irritáció

 

A végbélnyílás körüli viszketés a külső aranyér gyakori tünete. Az állandó súrlódás és nedvesség ezen a területen súlyosbíthatja a viszketést, és további irritációt és gyulladást okozhat.

 

9. Vérzés

 

Általában a székletürítés során figyelhető meg, amikor a kemény széklet áthalad a végbélnyíláson, és megsérti a varikózist.

A vérzés lehet enyhe, kis vércseppekkel a vécépapíron, vagy bőségesebb, ha nagyobb mennyiségű vér van a vécécsészében.

 

10. Gyulladás és bőrpír

 

A bőrpír és a duzzanat a szövetek irritációjának és gyulladásának következménye. Ezt égő érzés és fokozott bőrérzékenység kísérheti.

 

Ezek a tünetek nem mindig jelennek meg egyszerre. A kezdeti szakaszban ezek közül csak az egyik figyelhető meg, de az állapot előrehaladtával a kényelmetlenség felhalmozódik, és hatással van a mindennapi életre.

 

4. Mikor kell orvoshoz fordulni?

 

Bár a külső aranyér számos esete enyhíthető otthoni kezeléssel, vannak olyan helyzetek, amikor feltétlenül orvoshoz kell fordulni.

 

Íme olyan konkrét esetek, amelyekben ne habozzon:

 

Tartós vagy erős vérzés

 

Ha vért észlel a vécécsészében, a WC-papíron vagy a székletében, és ez ismétlődően megtörténik, ideje orvoshoz fordulni.

Bár a vérzést gyakran aranyér okozza, ez súlyosabb állapotok, például végbélrepedések, polipok vagy akár vastagbélrák tünete is lehet. Csak egy vizsgálat és esetleg további vizsgálatok adhatnak végleges választ.

 

Súlyos, lüktető fájdalom

 

Ha éles fájdalmat tapasztal, amely hirtelen fellép, és ülő vagy mozgás közben súlyosbodik, ez trombózisos külső aranyér jele lehet.

Ez egy olyan állapot, amelyben vérrög (thrombus) képződik az aranyérben, és sürgős orvosi beavatkozást igényel. A vérrög eltávolításához gyakran kisebb beavatkozásra van szükség, ami jelentős fájdalomcsillapítást biztosít.

 

Súlyos, lüktető fájdalom

 

Gyors növekedés vagy duzzanat

 

Ha egy aranyér csomó hirtelen megnövekszik, megkeményedik és fájdalmas lesz, ez gyulladás, fertőzés vagy trombózis jele lehet.

Ebben az esetben az önkezelés nem ajánlott, mivel az állapot súlyosbodhat. Az orvos felméri, hogy orvosi vagy sebészeti kezelésre van-e szükség.

 

Genny elvezetése vagy rossz szag

 

Ezek egy lehetséges fertőzés jelei a végbélnyílás környékén. A fertőzött aranyér tályoghoz vezethet, amely vízelvezetést és antibiotikus kezelést igényel.

A fertőzés figyelmen kívül hagyása ezen a területen súlyos szövődményekhez vezethet, beleértve a fertőzés terjedését a környező szövetekre.

 

Változások a bélmozgásban

 

Ha hirtelen változást észlel a székletürítésben – például székrekedés és hasmenés váltakozása, hiányos kiürülés érzése, fogyás vagy fáradtság –, ez önmagában nem jellemző az aranyérre.

Ne halogassa a vizsgálatot, mert az ilyen tünetek súlyosabb egészségügyi problémát takarhatnak el.

 

Ismétlődő vagy krónikus aranyér

 

Ha a külső aranyér a megfelelő higiénia és életmód betartása ellenére gyakran előfordul, az azt jelzi, hogy ideje szakszerű értékelést kérni.

 

5. Külső Aranyér kezelése

 

A külső aranyér kezelése a tünetek súlyosságától, a probléma időtartamától és a beteg egyéni jellemzőitől függ. A cél a gyulladás csökkentése, a fájdalom enyhítése és a kiújulás megelőzése.

 

A megközelítések több fő csoportot foglalnak magukban: lokális, szisztémás, minimálisan invazív és sebészeti.

 

1. Otthoni kezelés

 

A külső aranyér enyhébb esetei gyakran otthon is enyhíthetők, gyógyszeres kezelés vagy orvosi beavatkozás nélkül.

A különböző módokról ITT olvashat bővebben.

 

2. Helyi kezelés

 

Ez a fajta kezelés közvetlenül az érintett területre hat, és enyhébb és közepesen súlyos esetekre alkalmas.

 

  • Kortikoszteroidos krémek - Csökkentik a gyulladást és a viszketést, de hosszan tartó használat esetén elvékonyíthatják a bőrt (rövid ideig javasolt a használata);
  • Lidokain vagy benzokain készítmények - fájdalomcsillapítók, amelyek átmenetileg csökkentik a fájdalmat és az égő érzést. Óvatosan alkalmazzák őket, hogy ne okozzanak irritációt;
  • Természetes kenőcsök Varázsmogyoróval, Cickafarkfűvel, Körömvirággal vagy Aloe Verával - Enyhébb gyulladásokra alkalmas. Nyugtatják a bőrt és elősegítik a gyógyulást.

 

Helyi kezelés

 

3. Szisztémás kezelés

 

Olyan gyógyszereket foglal magában, amelyek az egész testre hatnak, nem csak az adott területre.

 

  • Flebotróp szerek (venotonikák) - erősítik a vénák falát, javítják a vérkeringést és csökkentik a kiújulás kockázatát. Krónikus és visszatérő aranyér esetén alkalmazzák;
  • Fájdalomcsillapítók - szájon át, ha a fájdalom erős. Nem szteroid gyulladáscsökkentő szerek (például ibuprofen) megfelelőek, de nem szabad hosszú ideig orvosi felügyelet nélkül alkalmazni.

 

4. Minimálisan invazív eljárások

 

Ha a helyi és szisztémás gyógymódok hatástalanok, az orvos nem sebészeti beavatkozásokat javasolhat, amelyeket járóbeteg alapon hajtanak végre:

 

  • Trombectomia - kisebb sebészeti beavatkozás, amely eltávolítja a vérrögöt a trombózisos aranyérből. A megkönnyebbülés szinte azonnal megtörténik;
  • Injekciós szkleroterápia (kevésbé gyakori a külső aranyér esetén) - olyan oldatot fecskendeznek be, amely "bezárja" az eret. Belső Aranyér esetén gyakrabban alkalmazzák, de bizonyos esetekben külsőre is hatással van;
  • Infravörös vagy lézeres koaguláció - az edényeket hővel "lezárják", ami leállítja az aranyér vérellátását.

 

5. Sebészeti kezelés

 

Tartós, fájdalmas, vagy gyakran visszatérő külső aranyér esetén, különösen, ha trombózisos, a műtéti eltávolítás megfontolandó.

 

  • Hemorrhoidectomia - ez a klasszikus sebészeti eljárás az aranyér teljes eltávolítására. Helyi vagy általános érzéstelenítésben végzik. A felépülési időszak hosszabb, de az eredmények tartósak;
  • Lézeres hemorrhoidoplasztika - egy újabb, kevésbé invazív technika. Rövidebb felépülési periódusú és kevesebb fájdalommal jár az eljárás után.

 

Sebészeti kezelés

 

6. Mítoszok és tények a Külső Aranyérről

 

Sok tévhit kering a külső aranyérrel kapcsolatban. Egyesek az információhiány következményei, mások a régi hiedelmek eredménye.

 

Ebben a részben áttekintjük a leggyakoribb mítoszokat, és összehasonlítjuk őket a tényekkel:

 

Tévhit: Csak idős emberek szenvednek aranyértől

Tény: Az aranyér minden korosztályt érinthet

 

Bár az aranyér gyakrabban fordul elő idősebb embereknél, minden korosztályt érinthet, beleértve a fiatal felnőtteket és még a gyermekeket is.

Az olyan kockázati tényezők, mint a székrekedés, a helytelen étkezési szokások és a mozgásszegény életmód, életkortól függetlenül aranyér kialakulását okozhatják.

 

Tévhit: A külső aranyér mindig vérzik

Tény: Nem minden külső aranyér vérzik

 

A vérzés az aranyér gyakori tünete, de nem minden külső aranyér vérzik. Egyes aranyér csak fájdalmat, duzzanatot és kellemetlen érzést okoz, látható vérzés nélkül.

A vérzés általában súlyosabb esetekben vagy az aranyér felszakadásakor jelentkezik.

 

Tévhit: Az aranyér mindig sebészeti kezelést igényel

Tény: Sok aranyér konzervatív módszerekkel kezelhető

 

Nem minden aranyér igényel műtétet. Sok eset sikeresen kezelhető életmódváltással, étrendi változtatásokkal, helyi kezelésekkel és minimálisan invazív eljárásokkal.

Sebészeti kezelés csak súlyos vagy bonyolult esetekben szükséges.

 

Tévhit: A hideg felületeken ülve aranyér alakul ki

Tény: Nincs bizonyíték arra, hogy a hideg felületek aranyér kialakulását okozzák

 

Az aranyér fő okai a végbél területén megnövekedett nyomás, a székrekedés, a terhesség és az örökletes tényezők.

A hideg felületek átmeneti kényelmetlenséget okozhatnak, de nem vezetnek aranyér kialakulásához.

 

Tévhit: Minden anális fájdalmat az aranyér okoz

Tény: Az anális fájdalmat számos körülmény okozhatja

 

Az anális fájdalom nem mindig az aranyér következménye. Más állapotok, mint például az anális repedések, tályogok, fertőzések és még az anális rák is hasonló tüneteket okozhatnak.

Fontos, hogy orvoshoz forduljon a pontos diagnózis és a megfelelő kezelés érdekében.

 

Tévhit: A testmozgás rontja az aranyér állapotát

Tény: A mérsékelt testmozgás hasznos az aranyér megelőzésében és kezelésében

 

A mérsékelt testmozgás, mint például a séta és az úszás, javíthatja a keringést és megelőzheti a székrekedést, ami csökkenti az aranyér kockázatát.

A nehéz fizikai megerőltetés, különösen a súlyemelés, ronthatja az állapotot, ha nem megfelelően hajtják végre.

 

Tévhit: Az étrend megváltoztatása önmagában elegendő az aranyér kezelésére

Tény: Az étrend megváltoztatása fontos, de gyakran más módszerekre van szükség

 

Az étrendi változtatások, mint például a rost- és folyadékbevitel növelése, az aranyér megelőzésének és kezelésének fontos részét képezik.

Azonban sok esetben más módszerekre, például helyi kezelésekre, minimálisan invazív eljárásokra vagy akár műtétre van szükség az állapot hatékony kezeléséhez.

 

7. Következtetés

 

Bár a külső aranyér nem életveszélyes, súlyosan ronthatja a mindennapi életet. Minél hamarabb kezelik a tüneteket, annál könnyebb és gyorsabb a kezelésük.

A legjobb megközelítés a megfelelő táplálkozás, fizikai aktivitás és szükség esetén orvosi ellátás kombinációja. Ne halogassa a szakemberrel való konzultációt, ha kétségei vannak – mindig az egészség az első.

 

FORRÁSOK:

1. Мedicinenet: Hemorrhoids (Piles): What are the symptoms of hemorrhoids? (25.05.2024)
2. Healthline: Causes of Hemorrhoids and Tips for Prevention (25.05.2024)
3. Mayo Clinic: Hemorrhoids: Symptoms (25.05.2024)